Preduzetnik je poslovno sposobno fizičko lice koje obavlja delatnost u cilju sticanja prihoda, registrovano u Registru preduzetnika koji vodi Agencija za privredne registre (APR).

U cilju obavljanja samostalne delatnosti, preduzetnik osniva tzv. radnju.

Preduzetnik kao fizičko lice može osnovati samo jednu radnju. Kao fizičko lice, preduzetnik koji obavlja samostalnu delatnost može biti:

1.  preduzetnik koji obavlja samostalnu delatnost u vidu osnovnog zanimanja

2. preduzetnik koji obavlja samostalnu delatnost iz radnog odnosa tj. koji samostalnu delatnost obavlja kao dopunsku delatnost, a primarno je zaposlen kod drugog poslodavca

3. preduzetnik koji je istovremeno i osnivač, vlasnik privrednog društva u kojem je radno angažovan

4. preduzetnik koji samostalnu delatnost obavlja u svojstvu penzionera

U zavisnosti od statusa fizičkog lica koje osniva preduzetničku radnju, zavisiće način popunjavanja registracione prijave i, kasnije, obaveze prema nadležnim poreskim organima.

Preduzetnik može da obavlja sve delatnosti koje nisu zakonom zabranjene i za koje ispunjava propisane uslove.

1.Registracija kod Agencije za privredne registre‏

  • Potrebno je popuniti obrazac Jedinstvena registraciona prijava osnivanja  pravnih lica i drugih subjekata i registracije u jedinstveni registar poreskih obveznika (JRPPS) – sajt Agencije za privredne registre – Registri – Preduzetnici – Obrasci

Registraciona prijava osnivanja je propisana, te se podnosi na propisanom obrascu.

Ovu prijavu možete podneti elektronskim putem posredstvom portala APR, kao i neposredno u sedištu APR koje se nalazi u Beogradu, Brankova br. 25.

Registracionu prijavu fizičko lice može da podnese lično ili preko punomoćnika – u kom slučaju se prilaže i punomoćje. Ukoliko je osnivač fizičko lice, a punomoćje za podnošenje registracione prijave daje licu koje nije advokat, njegov potpis kao vlastodavca mora biti overen od strane organa nadležnog za overu potpisa.

Ukoliko se punomoćje za podnošenje registracione prijave daje advokatu, potpis vlastodavca ne mora biti overen od strane organa nadležnog za overu potpisa. Punomoćnik advokat mora obavezno staviti svoj pečat na dostavljenu registracionu prijavu. Punomoćje za podnošenje registracione prijave mora biti priloženo pri podnošenju registracione prijave.

U zavisnosti od toga da li se u vašoj opštini jedna od organizacionih jedinica APR-a ili opštinskih kancelarija sa kojima APR ima zaključen sporazum o prijemu dokumentacije, navedenu prijavu možete predati u pomenutim kancelarijama. Takođe, registracionu prijavu možete poslati i poštom na adresu Agencije za privredne registre.

  • Uplatiti naknadu prema uputstvu na sajtu Agencije za privredne registre – Registri – Preduzetnici – Naknade
  • Uz prijavu dostavljate fotokopiji lične karte (ili očitanu ličnu kartu) ili fotokopiju pasoša ukoliko niste rezident Republike Srbije  i dokaz o uplati naknade za registracionu prijavu.
  • Za neke delatnosti je potrebno imati posebnu licencu, saglasnost ili dozvolu pre registracije.

Delatnosti za koje je potrebna prethodna saglasnost kao uslov za registraciju:

– zdravstvene delatnosti (ordinacije, apoteke, klinike) – rešenje zdravstvenog inspektora Ministarstva zdravlja o ispunjenosti uslova za obavljanje tražene delatnosti

– veterinarske ordinacije i apoteke – rešenje inspektora Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede

– taksi prevoz – odobrenje nadležnog organa lokalne samouprave za obavljanje taksi prevoza putnika

– promet oružja, delova za oružje i municije – rešenje Ministarstva unutrašnjih poslova

– delatnosti od opšteg interesa i komunalne delatnosti – ugovor nadležnog opštinskog organa da je poverio obavljanje određene delatnosti preduzetniku

– poslovi zastupanja u osiguranju – uslov za registraciju je dozvola Narodne banke o ispunjenosti uslova za obavljanje te delatnosti

– poslovi stečajnog upravnika – uslov za registraciju je licenca Agencije za licenciranje stečajnih upravnika

– poslovi sudskih veštaka – uslov za registraciju je rešenje o upisu u Registar stalnih veštaka

– agencija za zapošljavanje- rešenje Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja

– psihološko savetovalište – rešenje Ministarstva rada, zapošljavanja I socijalne politike.

Ukoliko se preduzetnik registruje za obavljanje delatnosti za koju se traži prethodna saglasnost nadležnog organa kao uslov za registraciju u APR je potrebno podneti rešenje nadležnog organa u originalu ili overenoj kopiji.

*Kod popunjavanja registracione prijave posebno vodite računa da je adresa sedišta preduzetnika postojeća, pre svega da li naziv ulice u kojoj se nalazi objekat u kom će biti sedište postoji na teritoriji određenog naseljenog mesta, jer u slučaju nepostojanja navedene adrese u Registru prostornih jedinica i Adresnom registru koji vodi Republički geodetski zavod, APR će odbaciti prijavu.

Kod popunjavanja dela registracione prijave u delu za Poresku upravu, najbolje da se posavetujete sa knjigovođom ukoliko sami niste sigurni za koje opciju se opredeliti.

Imajte u vidu da postoje delatnosti koje ne migu biti paušalno oporezovane.

*Prilikom popunjavanja prijave posebno vodite računa da unesete broj telefona i adresu za prijem elektronske pošte u deo „kontakt podaci za Poresku upravu“, jer ukoliko to ne učinite neće vam biti dodeljen PIB.

Dobra stvar je kada predate prijavu osnivanja Agenciji za privredne registre, ona će za vas u samom postupku registracije osnivanja istovremeno pribaviti:

  • matični broj koji dodeljuje Republički zavod za statistiku
  • poreski identifikacioni broj (PIB) koji dodeljuje Poreska uprava
  • broj osiguranika penzijsko-invalidskog osiguranja (PIO) koji izdaje RF PIO
  • broj osiguranika zdravstvenog osiguranja koji izdaje RZZO

Kada APR pozitivno odluči o vašoj prijavi, doneće Rešenje kojim se prijava usvaja. Rešenje će vam biti dostavljeno na način koji ste naveli u Registracionoj prijavi.

Rešenje uglavnom bude gotovo kroz 5 radnih dana od dana prijema prijave. Kada se prijava podnosi poštom, kao datum i vreme njenog podnošenja, uzimaju se datum i vreme prijema prijave u Agenciji, a ne datum predaje pošti.

Ukoliko APR utvrdi da nije ispunjen neki od uslova iz člana 14. stav 1. tačka 2), 5), 6), 7), 8) i 9) Zakona o postupku registracije u Agenciji za privredne registre donosi rešenje kojim odbacuje prijavu i utvrđuje koji uslovi za registraciju nisu ispunjeni.

3. Izrada pečata

Pečat – štambilj mora biti identičan nazivu radnje na rešenju. Član 25. stav 3. Zakona o privrednim društvima kaže da počev od 1. oktobra 2018. god. upotreba pečata više nije‏ obavezna – preduzetnik se o tome sam opredeljuje. Nažalost, toga se, u većini slučajeva pridržavaju samo APR i Poreska uprava. Ostali sa kojima budete sarađivali će vam u toku saradnje verovatno tražiti pečat.

Za izradu pečata potrebna vam je kopija rešenja Agencije za privredne registre.

4. Otvaranje računa u poslovnoj banci

Dužni ste da otvorite tekući račun kod pružaoca platnih usluga (banka), da vodite novčana sredstva na tom računu i vršite platne transakcije preko tog računa.

Možete imati više od jednog tekućeg računa kod iste banke i tekuće račune kod više banaka.

Svaka banka ima svoje procedure i dokumentaciju za otvaranje računa. Do pre nekoliko godina standard je bio da, dostavite rešenje iz APR-a, overen potpis (OP obrazac) i overenu kopiju ličnih isprava, kao i da budete fizički prisutni u banci pri otvaranju računa. To više nije slučaj u svim bankama.

Određene banke su otvorene za mogućnost da preuzmu podatke sa sajta APR-a, tako da vam nije potrebno rešenje. Međutim, neke ipak zahtevaju da im se dostavi kopija rešenja.

Overen OP obrazac, u većini banaka više nije potreban, ukoliko se dokumentacija potpisuje pred službenikom.

5. Prijava novoosnovanog preduzetnika kod nadležnog poreskog organa

Od momenta donošenja Rešenja počinju da teku vaša prava i obaveze kao preduzetnika. To uključuje i obavezu prijavljivanja kod nadležnog poreskog organa.

Preduzetnik je dužan da u roku od 15 dana od dana registracije u APR podnese Poreskoj upravi (organizacionoj jedinici PU prema sedištu preduzetnika) poresku prijavu za plaćanje akontacija poreza i doprinosa.

Obrazac poreske prijave zavisi da li će preduzetnik porez plaćati na stvarno ostvaren prihod ili na paušalno utvrđen prihod.

­Obrazac PPDG-1S – za stvarno ostvaren prihod

­Obrazac PPDG-1R – za paušalce.

 

Prijavite se na besplatan bilten.

Besplatne konsultacije.

063 300 673