Ako se opredelite za paušalno oporezivanje

U JRPPS vam je omogućeno da se odmah opredelite za paušalno oporezivanje. Ukoliko se u JRPPS ne opredelite za paušalno oporezivanje, imate rok od 15 dana od dana donošenja rešenja u APR-u o upisu samostalne delatnosti u APR-u da podnesete zahtev za paušalno oporezivanje filijali Poreske uprave prema vašem sedištu.

Ukoliko se u JRPPS ne opredelite za paušalno oporezivanje, niti podnesete poseban zahtev u roku od 15 dana od dana donošenja rešenja u APR-u o upisu samostalne delatnosti u APR-u, moraćete da vodite poslovne knjige, a tek naredne kalendarske godine moći ćete da ostvarite pravo na paušalno oporezivanje. U tom slučaju zahtev za paušalno oporezivanje podnosite do 30. novembra tekuće godine za narednu godinu.

Po zahtevu za paušalno oporezivanje filijala Poreske uprave donosi rešenje u roku od 30 dana od dana podnošenja zahteva.

Vaša obaveza je da u roku od 15 dana od dana upisa u registar, tj. od datuma početka obavljanja delatnosti, podnesete Poreskoj upravi, poresku prijavu – PPDG-1R (obrazac možete pronaći na našoj stranici Poreske prijave), u elektronskom obliku preko portala ePorezi. Za podnošenje prijave neophodno je da posedujete kvalifikovani elektronski sertifikat sa čipom izdatim od strane jednog od sertifikacionih tela u Republici. U tu svrhu možete koristiti i internet kioske koji postoje u svim filijalama Poreske uprave.

Ko nema pravo na paušalno oporezivanje

Ne možete ostvariti pravo na paušalno oporezivanje:

  1. ukoliko ste se registrovali za neku od delatnosti razvrstanih u sledeće oblasti, grane, odnosno grupe:
    Oblast Grana Grupa
    41 – izgradnja zgrada Sve grane Sve grupe
    42 – izgradnja ostalih građevina Sve grane Sve grupe
    45 – trgovina na veliko i trgovina na malo i popravka motornih vozila i motocikala 45.1 – trgovina motornim vozilima Sve grupe
    45.2 – održavanje i popravka motornih vozila Sve grupe
    45.3 – trgovina delovima i priborom za motorna vozila Sve grupe
    45.4 – trgovina motociklima, delovima i priborom, održavanje i popravka motocikla Sve grupe
    46 – trgovina na veliko, osim trgovine motornim vozilima i motociklama 46.1 – trgovina na veliko za naknadu Sve grupe
    46.2 – trgovina na veliko poljoprivrednim sirovinama i životinjama Sve grupe
    46.3 – trgovina na veliko hranom, pićima i duvanom Sve grupe
    46.4 – trgovina na veliko predmetima za domaćinstvo Sve grupe
    46.5 – trgovina na veliko informacionokomunikacionom opremom Sve grupe
    46.6 – trgovina na veliko ostalim mašinama, opremom i priborom Sve grupe
    46.7 – ostala specijalizovana trgovina na veliko Sve grupe
    46.9 – nespecijalizovana trgovina na veliko Sve grupe
    47 – trgovina na malo, osim trgovine motornim vozilima i motociklima sve grane osim 47.8 – trgovina na malo na tezgama i pijacama i 47.9– trgovina na malo van prodavnica, tezgi i pijaca Sve grupe osim 47.8147.8247.8947.9147.99
    55 – smeštaj Sve grane Sve grupe
    56 – delatnost pripremanja i posluživanja hrane i pića Sve grane Sve grupe osim 56.10 – obavljanja trgovinske ili ugostiteljske delatnosti u kiosku, prikolici ili sličnom montažnom ili pokretnom objektu
    64 – finansijke usluge, osim osiguranja i penzijskih fondova Sve grane Sve grupe
    65 – osiguranje, reosiguranje i penzijski fondovi, osim obaveznog socijalnog osiguranja Sve grane Sve grupe
    66 – pomoćne delatnosti u pružanju finansijskih usluga i osiguranju Sve grane Sve grupe
    68 – poslovanje nekretninama Sve grane Sve grupe
    69 – pravni i računovodstveni poslovi 69.2 – računovodstveni, knjigovodstveni i revizorski poslovi; poresko savetovanje Sve grupe
    73 – reklamiranje i istraživanje tržišta Sve grane Sve grupe
  2. ukoliko u vašu delatnost ulažu i druga lica;
  3. ukoliko planirate da vaš ukupan promet bude veći od 6.000.000 dinara;
  4. ukoliko se evidentirate kao obveznik poreza na dodatu vrednost u skladu sa zakonom kojim se uređuje porez na dodatu vrednost.

Uslovi, kriterijumi i elementi za utvrđivanje
visine paušalnog oporezivanja

Radi utvrđivanja visine paušalnog prihoda, kao osnovice poreza na prihode od samostalne delatnosti (u daljem tekstu: porez), preduzetnici se razvrstavaju u skladu sa Uredbom o bližim uslovima, kriterijumima i elementima za paušalno oporezivanje obveznika poreza na prihode od samostalne delatnosti, po kriterijumima profitabilnosti i obima prometa, odnosno prema vrstama delatnosti, u sedam grupa.

Polazna osnovica za utvrđivanje visine paušalnog prihoda po grupama određuje se u odnosu na prosečnu mesečnu zaradu po zaposlenom ostvarenu u Republici, gradu, opštini, u godini koja prethodi godini za koju se utvrđuje porez. Podatak o prosečnoj mesečnoj zaradi po zaposlenom objavljuje Republički zavod za statistiku.

Na visinu polazne osnovice za utvrđivanje visine paušalnog oporezivanja utiču i sledeći elementi:

  • mesto na kome se radnja nalazi;
  • broj zaposlenih radnika;
  • tržišni uslovi u kojima se delatnost obavlja;
  • površina lokala;
  • starost preduzetnika i njegova radna sposobnost;
  • visina prihoda obveznika koji pod istim ili sličnim uslovima obavljaju istu ili sličnu delatnost;
  • ostale okolnosti koje utiču na ostvarivanje dobiti (vremenski period obavljanja delatnosti, velike elementarne nepogode i sl., duža bolest preduzetnika, duže odsustvo preduzetnika zbog trudničkog bolovanja, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta).

Podaci o mestu na kome se radnja nalazi, broju zaposlenih radnika, površini lokala, starosti preduzetnika, sadržani su u obrascu PPDG-1R (obrazac možete pronaći na našoj stranici Poreske prijave) koji ste bili dužni da podnesete nakon izvršene registracije.

Obradom podataka iskazanih u PPDG-1R nadležna filijala Poreske uprave donosi rešenje o utvrđivanju poreza na paušalni prihod za tu godinu, kao i rešenje o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje. Utvrđene obaveze po rešenjima se plaćaju u roku od 15 dana po isteku svakog meseca.

Uplatni računi, kao i poziv na broj, na koje uplaćujete porez i doprinose navedeni su u rešenju u kojem vam je utvrđena poreska obaveza.

Gubitak prava na paušalno oporezivanje

Ako vam je poreski organ utvrdio pravo na paušalno oporezivanje, ono traje dok se ne utvrdi da:

  • je u registru APR-a promenjena delatnost za koju se ne odobrava pravo na paušalno oporezivanje (npr. računovodstveni, knjigovodstveni i revizorski poslovi; poresko savetovanje…);
  • je ukupan promet u godini koja prethodi godini za koju se utvrđuje porez veći od 6.000.000 dinara;
  • ste se evidentirali kao obveznik PDV-a.

Ako postoji neki od navedenih razloga preduzetnik je dužan da o tome obavesti Poresku upravu podnošenjem prijave PPDG-1R za utvrđivanje konačne obaveze na paušalno utvrđeni prihod i prijavu PPDG-1S, za utvrđivanje akontacione obaveze na stvarni prihod.

Takođe, kada poreski organ utvrdi da postoji neki od navedenih razloga, a preduzetnik je propustio da podnese navedene prijave, donosi rešenje kojim se preduzetniku nalaže vođenje poslovnih knjiga. U zavisnosti od toga kada su nastali zakonski razlozi zbog kojih preduzetnik više ne može da bude u sistemu paušalnog oporezivanja, rešenjem poreskog organa se određuje da je dužan da poslovne knjige vodi od polovine tekuće godine ili od početka naredne godine.

Ukoliko u delatnost kojom se bavite ulažu i druga lica, prestaje vam svojstvo preduzetnika i delatnost se obavlja u privrednom društvu koje ima neku od formi propisanih Zakonom o privrednim društvima.

Obaveze paušalno oporezivih preduzetnika

Preduzetnici koji porez na dohodak građana plaćaju na paušalno utvrđen prihod vode poslovnu knjigu na obrascu KPO – Poslovna knjiga o ostvarenom prometu paušalno oporezovanih obveznika.

Preduzetnik koji porez plaća na paušalni prihod, kome se u godini koja prethodi godini za koju se vrši utvrđivanje poreza značajnije izmeni obim poslovanja, odnosno prometa i drugi uslovi od uticaja na ostvarivanje prava na paušalno oporezivanje i visinu poreske obaveze, dužan je da podnese poresku prijavu PPDG–1R ukoliko ostaje u sistemu paušalnog oporezivanja, odnosno prijave PPDG-1R i PPDG-1S ukoliko prelazi na sistem samooporezivanja najkasnije do 31. januara godine za koju se utvrđuje porez.

U prijavi PPDG-1R prikazuje planirani prihod do kraja godine, a u PPDG-1S daje procenu prihoda i rashoda za kalendarsku godinu ili deo kalendarske godine, na osnovu čega utvrđuje akontacionu mesečnu obavezu poreza na stvarni prihod za odgovarajući period.

Poreske prijave PPDG-1R i PPDG-1S podnose se isključivo u elektronskom obliku, preko portala Poreske uprave ePorezi.

IZVOR: capernaum.rs

Prijavite se na besplatan bilten.

Besplatne konsultacije.

063 300 673